Püssi saab uue hakkpuidukatlamaja

Ehkki hakkpuidu hind on kerkinud aastaga kolmandiku võrra, tehakse Püssis ettevalmistusi uue hakkpuidukatlamaja ehitamiseks, mis peaks tagama hinna stabiilsuse ning lootuse, et toasooja hind võiks pisut langeda.

Püssis, mis on olnud aastaid hädas kõrge toasooja hinnaga, kasvas kütte hind 1. augustil ning kerkib uuesti 1. oktoobril. Kui juulikuus oli soojuse müügi megavatt-tunni hinnaks 72 eurot, siis oktoobrikuust kasvab see 74 euroni. Lohutust võiks tuua uus, hakkpuidul ja turbal töötav katlamaja, mis Adveni plaanide järgi peaks valmima järgmise aasta kütteperioodi alguseks.

Gaas igal juhul kallim

Kui Püssis tehtud soojamajanduse audit ning seejärel koostatud soojamajanduse arengukava nägid ette, et hinna alandamise lahenduseks võiks olla senise gaasi asendamine hakkpuiduga, siis Adveni tänavused hanked on näidanud, et hakkpuidu hind on Eestis teinud korraliku hüppe ning kasvanud umbes kolmandiku võrra. See omakorda kasvatab megavatt-tunni hinda tarbijatele 5-6 euro võrra.

Tõusuteel on aga ka gaasi hind, mis on kasvanud aastaga 15 protenti ning mis samuti tähendab kõrgemat toasooja hinda. Sellest hoolimata tõdeb Adven, et puidukatla rajamine Püssi on mõistlik isegi siis, kui see ei too kohe hinnaleevendust. 0,7megavatise võimsusega hakkpuidul ja turbal töötava katlamaja eelprojekti koostamist alustati eelmisel aastal. Sellel aastal esitati selle ehitamiseks rahastustaotlus Keskkonnainvesteeringute Keskusele, kes andis positiivse vastuse. Uue katlamaja kogumaksumus saab olema 380 000 eurot, millest toetusena tuleb umbes pool. Hange ehitaja leidmiseks viiakse läbi sügisel ning 2019. aasta kütteperioodi alguseks võiks uus katlamaja töövalmis olla.

Ettevõtte turundus- ja kommunikatsioonispetsialisti Maret Martsepa sõnul on hakkpuidu eeliseks see, et tegemist on kodumaise kütusega, mille tootmine annab tööd kohalikele inimestele. "Hakkpuidul töötav katlamaja on stabiilse ja konkurentsivõimelise hinnaga ning samuti rakendame võimaluse kohaselt muid piirkonna kaugkütet efektiivsemaks tegevaid meetmeid," lubas ta. Olemasolev maagaasil töötav katlamaja jääb alles talviste tippkoormuste katmiseks ning reservkateldeks.

Oluline teema

Lüganuse vallavanema Andrea Eiche sõnul on Püssi soojuse hinna teema väga oluline. "Isegi kui hakkpuidu hind on praegu läbi teinud kõva tõusu, on see siiski kohapealne tooraine ning kindlasti ei ole gaasist kallim," peab ta alternatiivse kütte leidmist mõistlikuks.

Küll tuleks üle vaadata, milline saab olema uue katlamaja asukoht, et see tarbijatele lähemale tuua. Kus uus katlamaja paiknema hakkab, pole veel otsustatud. "Oleme nende võimalike trassikoridoridega arvestanud praegu Viru tänavat rekonstrueerides ja arvestanud ka võimalusega, et seal hakkavad liikuma hakkpuitu vedavad masinad, kuid katlamaja võimalikku asukohta soojafirma juhtkonnaga arutanud ei ole," tunnistas ta.

Kõige suurema leevenduse hinnale tooks tarbijate hulga kasv. Praegu on süsteemist väljas peaaegu pooled linna kortermajadest. "Nende tagasitoomine võrku jääb tõenäoliselt küttesüsteemide lagunemise taha," tõdes Eiche, et kord juba tühjaks jäänud süsteeme on peaaegu võimatu suuri investeeringuid tegemata töökorda saada. 

Artikkel ilmunud 28.august ajalehes Põhjarannik, autor Gerli Romanovitš
Share