Peagi alustatakse uue Saue linna biokütuse katlamaja seadistustöödega

Sel kevadel alustas Adven Saue linnas Kasesalu tn 3 uue kaasaegse hakkepuidu katlamaja ehitustöödega. Tänaseks on ligi 2 miljoni eurose eelarvega katlamaja ehitustööd jõudmas nii kaugele, et alustatakse biokütuse katla sissekütmise, käivitamise ja seadistamisega.

Üldjuhul katlamaja käivitamine lähiümbruse naabreid ei sega, siiski tõi ettevõtte arendusjuht Priit Tiit välja, et olukorda võib mõjutada ilm. „Madalrõhkkonna korral võib ümbruskonnas lühiajaliselt olla suitsu lõhna tunda. Suitsu lõhn tuleneb sellest, et uusi seadmeid testitakse ning koldes hoitakse tavapärasest madalamat temperatuuri. Esmane testimise periood kestab umbes nädala. Hiljem, kui katel täisvõimsusel tööle läheb on temperatuur kõrgem ja siis seda muret enam pole. Vabandame võimaliku ebamugavuse pärast ja loodame, et madalrõhkkonda ei teki,“ selgitas Priit Tiit võimalikku olukorda.

Katlamaja hakkab soojusega varustama 79 tarbimiskohta, mille seas on nii kool, lasteaed, ujula, noortekeskus, 44 korteriühistut jt. Adveni kliendid oma soojusvarustuse pärast muretsema ei pea. „Saue linna hakkepuidu katlamaja läheb kasutusse ning täisvõimsusel tööle alles pärast kasutusloa saamist, millega läheb veel aega. Senikaua on töös olemasolevad gaasikatlad, mis jäävad hiljem alles ka väga külmade ilmade korral tipukoormuste katmiseks ning plaaniliste hoolduste tarbeks,“ sõnas Priit Tiit.

Uuel Saue linna katlamajal on 3 megavatise võimsusega katel, elektrifilter ja suitsugaasipesur. Elektrifiltri eesmärk on tagada ülimalt madal tahkete osakeste kontsentratsioon (alla 50 mg/nm3) ning puhastada väljuvaid suitsugaase eriti kõrgete nõuete kohaselt. Kuna katlamajas põletatakse üsna suure niiskussisaldusega (isegi kuni 60%) hakkpuitu, siis osa energiast kulub katlas kütuse kuivatamisele. Selleks, et katlamaja kasutegurit tõsta – kaduma läinud energiat tagasi saada ning puhastada väljuvaid suitsugaase tasemele, mis rakenduvad alles aastast 2030, ehitati katlamajale ka 0,8 megavatine suitsugaasipesur.

Suitsugaaside pesuris viiakse suitsugaaside temperatuur soojusvõrgu tagastuva temperatuurini ca 55 C (ilma pesurita ca 150-180 C) ja sellega kondenseeritakse põlemisgaasis olev veeaur välja ning saadakse protsessis kaduma läinud energia tagasi. Siiski tasub tähele panna, et madalrõhkkonna korral on katlamaja korstnast väljuvat „suitsusammast“ silmaga näha. Tegemist on peamiselt hakkpuidu kuivatamisest väljutatud veeauruga, mis nii madalal temperatuuril kondenseerub ja muutub visuaalselt nähtavaks. Kui korstnast väljuv suitsusammas on valget või helehalli värvi, siis see tähendab, et katel töötab normaalses režiimis ja muretsemiseks pole põhjust.

„Etteruttavalt anname teada, et kui saame kasutusloa kätte ning katlamaja tööle, siis korraldame kindlasti ka avatud uste päeva, kuhu ootame kõiki kohalikke elanikke ja niisama asjaarmastajad Adveni uue ajastu katlamajaga lähemalt tutvuma,“ lubas Priit Tiit.

Priit Tiit
Arenduse ja investeeringute valdkonna juht
Share